Rodzaje źródeł światła – dostępne alternatywy

Skuteczne oświetlenie jest wymagane w każdej przestrzeni, zarówno prywatnej, jak i publicznej, niezależnie od jej przeznaczenia. O odpowiednie natężenie światła należy zadbać nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, lecz również usługowych, pracowniczych oraz rekreacyjnych. Bez optymalnie dobranego źródła światła niemożliwe staje się zapewnienie komfortu świetlnego, który wpływa na samopoczucie oraz jakość funkcjonowania w danym miejscu. Jakie zatem źródła światła oferuje współczesny sklep elektroniczny i które z nich stanowią najtrafniejsze rozwiązanie?

 

Tradycyjne żarówki – lampy żarowe oświetleniem drugiej generacji

Alternatywą dla ognia, który pierwotnie stanowił jedyne źródło oświetlenia i ciepła, stały się żarówki. Ich konstrukcja jest prosta – fundamentem działania lampy żarowej jest wykonany przeważnie z wolframu żarnik, który rozgrzewa się wskutek przepływania przez niego prądu elektrycznego. Jest to drucik, którego temperatura topnienia jest na tyle wysoka, aby nie spowodować uszkodzenia żarnika – zamknięty w szklanej obudowie, zapewnia skuteczne oświetlenie. Tego typu żarówki wykorzystywane są nadal w wielu gospodarstwach domowych, mimo swojej nikłej wydajności i małej oszczędności. Należy bowiem zaznaczyć, że w lampach żarowych aż 95% energii użytkowane jest na ogrzanie żarnika, a jedynie pozostałych 5% na faktyczne wygenerowanie światła.

Nieco odmiennym rozwiązaniem, które zyskało na popularności i nadal stanowi alternatywę dla tradycyjnych żarówek, są żarówki halogenowe. Ich konstrukcja jest tożsama z opisanymi powyżej źródłami światła, z jedną różnicą – wnętrze szklanej bańki wypełnione jest związkami halogenowymi. Najczęściej są to związki bromu, jodu oraz chloru lub fluoru – ich zadaniem jest wiązanie odparowanego z żarnika wolframu, który w wyniku procesu cyklu halogenkowego ponownie osadza się na druciku, co maksymalizuje wydajność świetlną oraz trwałość żarówki.

 

Trzecia generacja oświetlenia – lampy wyładowcze

Nowocześniejszą odmianą źródła światła, będącą wynikiem poszukiwania oszczędności oraz maksymalizowania skuteczności świetlnej, stały się lampy wyładowcze. To hermetycznie zamknięte, krótkie i przezroczyste rurki, w których umieszczone zostają elektrody. Wskutek działania prądu elektrycznego, w gazie obecnym w lampie następują wyładowania pomiędzy elektrodami i jarznik zaczyna świecić. W tej grupie wymienić należy świetlówki liniowe oraz kompaktowe, które większość osób zna pod nietrafnie dobraną nazwą żarówek energooszczędnych.

 

Diody LED – nowoczesne źródła światła czwartej generacji

Nieco skomplikowany proces zachodzi w stosowanych coraz częściej i bardzo popularnych diodach LED. Stanowią one źródła światła, wykorzystywane współcześnie i powoli dominujące w większości przestrzeni. Ich niezaprzeczalną zaletą jest duża wydajność oraz możliwość uzyskania różnych barw oświetlenia. Podstawą do uzyskania światła w tego typu oświetleniu są przemiany energetyczne, zachodzące na poziomie atomowym. Mają one miejsce w specjalnie dobranych półprzewodnikach, wykonanych przykładowo z krzemu – jego specyficzne właściwości sprawiają, że elektrony zaczynają poruszać się, a wskutek nadmiaru energii tworzą światło. Obecnie konstrukcja oświetlenia LED-owego nie jest idealna i poddawana jest stałym próbom udoskonalania, aby skuteczność świetlna diody LED była maksymalna.

Specyfika funkcjonowania oświetlenia LED pozwala na uzyskanie światła w wybranym odcieniu, co sprzyja kreowaniu nastroju w pomieszczeniach, gdyż uzyskana barwa jest klarowna i zwyczajnie ładna. Jednak, aby takie źródło światła działało, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedni zasilacz impulsowy LED. Stanowi on podstawę do prawidłowego funkcjonowania oświetlenia, bazującego na omawianych diodach – różne zasilacze sklep elektroniczny udostępnia swoim klientom w rozmaitych przedziałach cenowych, dlatego każdy ma szansę zaopatrzyć się w optymalne akcesoria. Zasilacze napięciowe mają na celu ustabilizowanie napięcia i są wykorzystywane w powszechnie znanych źródłach oświetlenia LED – modułach oraz taśmach.

Dla prawidłowego funkcjonowania LED-owego systemu oświetleniowego, jego trwałości i wydajności, a także optymalnej skuteczności świetlnej niezbędny jest dobór odpowiedniego zasilacza.

Profesjonalny sklep elektroniczny zapewnia szeroki wybór podobnych akcesoriów, a podczas zakupów należy szczególną uwagę zwracać na jakość, która determinuje użyteczność oraz wytrzymałość.

 

Współczesny rynek oświetleniowy proponuje zatem mnóstwo rozwiązań, wśród których każdy ma sposobność wyboru idealnych źródeł światła. Bez wątpienia warto korzystać z nowoczesnych propozycji, które gwarantują skuteczność świetlną, komfort oraz oszczędność – aspekty te są priorytetowe w nowoczesnych systemach oświetleniowych.