Jak dobrać zasilacz do taśmy LED i dlaczego taśma LED z diodami 2835?

Taśmy LED to stosunkowo nowe, ale coraz powszechniej stosowane elementy oświetlenia. Są zbudowane w oparciu o diody elektroluminescencyjne w technologii SMD. Mają szerokie możliwości zastosowania. Mogą pełnić funkcje oświetleniowe, dekoracyjne i eksponujące. Zastosowanie taśmy LED zależy od konkretnego projektu. Co do zasilania, to obecnie na rynku najwięcej jest taśm zasilanych napięciem 12VDC. Coraz większą popularność zyskują taśmy LED zasilane napięciem stałym 24VDC. Im wyższe napięcie zasilania, tym mniejsze spadki napięcia, mniejszy prąd, a co za tym idzie mniejsze nagrzewanie się taśmy i dłuższa jej żywotność. Niższa temperatura taśmy LED ma także wpływ na bezpieczeństwo instalacji. Przykładowo w branży stolarki schodowej najlepsze firmy stosują taśmy LED na 24VDC.

Dobór zasilacza do taśmy LED

Do zasilania taśm ledowych wymagany jest dobry zasilacz LED. Bardzo ważną rzeczą jest dobór zasilacza o odpowiednim napięciu i mocy wyjściowej, optymalnej dla danej taśmy LED.  Do istotnych parametrów taśmy należą jej napięcie pracy i pobór mocy na 1 metr bieżący.  Przykładowo taśma wymaga 24V DC i pobiera 12 wat na metr bieżący (12W/m) czyli teoretycznie dla jednego metra tej taśmy wymagany jest zasilacz o napięciu wyjściowym 24VDC i mocy 12W.  Jednak w praktyce, aby układ miał dłuższą żywotność stosuje się zasilacz minimum 20% mocniejszy. Czyli dla w/w 1 metra taśmy optymalnym będzie zasilacz 24VDC o mocy wyjściowej 15W. Dla dłuższych kawałków np. 2m to 30W, dla 3m to 45W itd. Oczywiście napięcie wyjściowe zasilacza się nie zmienia. Podobnie wylicza się moc zasilacza dla pasków o innej wydajności (poborze mocy) z jednego metra. Dla tych wszystkich, którzy nie chcą sami tego obliczać stworzyliśmy na karcie taśm LED podstawowe konfiguracje z dostępnymi u nas zasilaczami LED.

Taśma LED 2835

Najpopularniejsze diody, na których oparta jest budowa taśm LED to: 2835, 3528, 5050, 5630. Taśma LED SMD 2835 zbudowana jest z wykorzystaniem diod świecących drugiej generacji. Ten nowoczesny produkt łączy wysoki strumień światła z niskim poborem mocy. Prościej , więcej światła mniejszym kosztem. Kolejną zaletą diod 2835 użytych  jest ich dobre oddawanie ciepła, co np. w zestawieniu z profilem aluminiowym daje zestaw oświetleniowy na lata. Taśmy LED 2835 charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Przykładowo w porównaniu do pasków LED zbudowanych na diodach 3528, paski LED 2835 świecą mocniej przy podobnym poborze mocy. Podobne relacje zachodzą z diodami 5050. Taśmy LED 2835 za sprawą elastycznego podkładu i zastosowaniu różnych elementów dodatkowych umożliwiają tworzenie ciekawych aranżacji świetlnych. Oferowane są również w powłoce silikonowej o klasie szczelności IP65 i IP68.